Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gurmánské festivaly: Květen patří milovníkům dobrého jídla, vinařům i pivařům

28. 4. 2010

Zamilovaní mají dvě možnosti, jak oslavit první máj. Buď klasickým polibkem pod rozkvetlou třešní, nebo podle rčení "Láska prochází žaludkem" vyrazit na některý z gurmánských festivalů. I tak ale musí vyřešit dilema, na který z nich se vydat. První květnový víkend na ně totiž číhají lákadla z celé republiky. Slavit budou i všichni pivaři a vinaři.

 

Za pivem a jídlem na Gurmán

Milovníci dobrého jídla určitě nepohrdnou dvoudenním festivalem Gurmán v Hradci Králové. Dorazit by měli i pivaři - vždyť restaurace, které se na akci budou prezentovat, chystají menu právě z piva nebo takové, které se k tekutému chlebu hodí.

"Porce bude stát mezi 25 až 100 korunami, platí se ve speciální měně, takzvanou korunou gurmánskou," uvedl organizátor akce Ivan Vodochovský.

Díky jednotné ceně 25 Kč za jedno pivo si užijí i milovníci zlatavého moku, aniž by jim příliš vyschla peněženka. Ochutnají piva z téměř tří desítek - převážně regionálních - pivovarů, které přivezou přes 60 značek. Hrdlo pivařům tedy určitě nevyschne.

Všechny pokrmy budou z tradičních surovin a bez umělých přísad. "Chceme lidem dokázat, že jsou pořád hospodští, kteří díky lásce k jídlu a řemeslu dokáží z tradičních pokrmů udělat kvalitní gastronomii," uvedl Vodochovský.

Na lokálním tržišti - takzvané východočeské návsi, od farmářů, ale i třeba řezníků, nakoupíte i místní výrobky.

Na Gurmán zamíří se svou show i známí šéfkuchaři - kromě mediálních hvězd Zdeňka Pohlreicha a Emanuela Ridiho se představí i další mistři vařečky, jako je Radek Šubrt, Jan Punčochář nebo kuchař roku 2009/10 Roman Paulus. "Posledně jmenovaný ukáže, jak se vaří v klasickém luxusním prvorepublikovém hotelu," dodali organizátoři.

Na festivalu se předvedou i mistři ČR v grilování. Amatérská partička ukáže ty správné fígle, jak si doma na grilu připravíte delikatesní maso i zeleninu. Jejich vítězný steak samozřejmě můžete i ochutnat.

V kávovém úlu proběhne soutěž Barista open, kterou má pod taktovkou italský kávový mág Roberto Trevisan.

Festival si užijí i milovníci kultury - v provizorním kině proběhne projekce vítězných snímků s gastronomickou tematikou z festivalu Znojemský hrozen; na pódiu se vystřídá několik známých muzikantů a kapel.


Co ochutnáte?
Hovězí líčka na černém pivu s bramborovou kaší
Pivní guláš v kulatém chlebu
Bůček pečený na pivě se skočicovo-brusinkovým zelím
Vepřová panenka plněná stroužky česneku s krémovou houbovou omáčkou
Dušené zaječí stehno v perníkové omáčce se sušenými švestkami a špekovým knedlíkem
Staročeská chalupářská polévka s kváskem z chmele
Filírovaný hovězí jazyk s pintou černého piva
Konfitovaná kachní stehna v šouletu
Dršťková polévka s česnekovým toustem

Festival Gurmán
1. a 2. května
Letiště Hradec Králové
Vstup 90 Kč/den

 

Číšnici poběží jako Abrhám

1. května se seběhnou všichni číšníci do Karlových Varů, aby si užili každoroční běh ve stylu filmu Vrchní, prchni. Doprovodit je a ochutnat pochoutky z dílen místních kuchařů můžete i vy.

Na Food Festivalu Karlovy Vary se vytáhnou nejen s lokálními specialitami, ale i s exotickými gastronomickými pochoutkami. "Jídla z karlovarských provozů hodnotit bude samotná veřejnost," uvedla manažerka Grandhotelu Pupp Jitka Markusová.

Na programu je kromě ochutnávek také barmanské show nebo pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů s největším počtem číšníků na jednom místě.

Food Festival Karlovy Vary
Karlovy Vary, před hotelem Thermal
1.5.2010 – 12:00-16:00

 

Moderní růžová vína

Svůj svátek oslaví prvního května i růžová vína. Lehká a svěží vína, jejichž popularita stále stoupá, můžou všichni dospěláci degustovat v prostředí pražské Villy Richter a přilehlých Svatováclavských vinic.

Návštěvníci mohou ochutnat i originální koktejly z růžového vína.

Ti, co budou mít vína už dost, mohou prolistovat originální kuchařku pokrmů vhodných k vínům z dílny profesionálů z Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Svátek růžového vína
1. až 2. května
Svatováclavská vinice a Villa Richter, Praha
vstupné 100kč - obsahuje i pět degustačních kuponů

 

Svátek plných půllitrů

Milovníci zlatavého moku by si měli 17 květnových dní - počínaje 14. květnem, výrazně zaškrtnout v kalendáři. V tu dobu se totiž koná už třetí ročník Českého pivního festivalu. Na místní verzi známého Octoberfestu bude skleněné džbánky plnit až 50 značek z českých pivovarů, roznášet je bude přes 300 lidí v krojích.

V obřích stanech připraví šéfkuchaři známých českých restaurací vybrané pochoutky. Za tolary, speciální festivalovou měnu, si kromě piva koupíte i díla z rukou mistrů pekařů, cukrářů a vybraných řezníků. "Na festivalu se předvedou i profesionálové, kteří ukážou, jak jde skloubit pivo a sýr nebo pivo s čokoládou," uvedli organizátoři.

Zatímco dospělí budou smáčet rty do husté pivní pěny, nejmenší se zabaví na atrakcích a kolotočích.

Perličkou na festivalu bude i takzvaný homebrewing, neboli domácí vaření piva. Zkušení odborníci vám pomůžou proniknout do tajů přípravy piva nebo degustace zlatavého moku.

Český pivní festival
Praha - Letňany, na letištní ploše
Od 14.5. do 31.5.
Vstup zdarma

 

Mladá vína

Další akcí pro vinaře je Festival mladých vín. Hodnotit se budou mladá vína, která se později dostanou na trh.

"Důraz klademe na maximální cennovou dostupnost a široký sortiment kvalitních vín od mladých vinařů," uvedl za organizátory Milan Gojda.

Na prvním ročníku festivalu, který proběhne od 21. do 22. května v pražském klubu Lávka, se představí se svými mladými víny v nejlepší kvalitě přední čeští a moravští pěstitelé. Atmosféru podtrhne výhled na Vltavu, Karlův most a Pražský hrad.

Náročné vinaře uspokojí i doplňková přehlídka nejlepších vín ročníku 2009, které proběhne v Národní bance vín (křížovnická 1, Praha)

Aby hladovcům v žaludcích nežbluňkalo jen víno, mohou se vrhnout na degustaci paštik, sýrů a dalších vybraných delikates.

Za vína jakostní zaplatí degustátoři 1 monarch (platidlo festivalu), za víno přívlastkové to budou dva. Jeden monarch stojí 10 kč.

Festival Mladá vína
21. a 22. května
Klub Lávka, Novotného Lávka 1, Praha
Vstupné 100 kč

 

Zahrady plné dobrot

Květnovou festivalou sezonu zakončí Prague Food Festival, který na tři dny promění Prahu v zahrady gastronomických pokušení. Proč zahrady? "Protože se oblíbený svátek jídla přesunul do Zahrad pražského hradu," uvedl zakladatel akce, gurmán Pavel Mauer.

Zahrada Rajská, Na Valech a Hartigovská, které jako bonus nabídnou romantický výhled na Prahu, obsadí šéfkuchaři nejvyhlášenějších podniků.

Na degustačních porcí si pochutnají nejen milovníci české kuchyně, ale i ti, kteří si oblíbili dobroty z Francie, Japonska, Asie nebo Středomoří.

Návštěvníci mohou povzbuzovat svoje favority při Mistrovství v točení a servírování piva Stella Artois, na který naváže veřejný pivní baru, kde můžou všichni amatérští výčepní získat certifikát v servírování tohoto britského ležáku.

Pro nejmenší mlsné jazýčky budou připraveny zmrzliny, zeleninové špízy nebo mléčné koktejly. Zakuchtit si můžou při dětské cooking show.

Cena jedné degustační porce se bude pohybovat mezi jedním až sedmi grandy, přičemž jeden grand, což je speicální festivalové platidlo, je 25 kč.  Kompletní Menu jednotlivých festivalových restaurací jsou za 250,- Kč neboli 10 Grandů," uvedl Mauer. 

Nasycené žaludky si odpočinou při profesionálních kuchařských show. Těšit se můžete například na Zdeňka Pohlreicha, Milana Hořejše, Jiřího Štifta, nebo kuchaře roku Romana Pauluse. Letos máme i zahraničního šéfkuchaře – David Diaz, bude připravovat pravé andaluské gaspacho," sdělil pro iDNEs.cz Mauer.

Co vás potěší?
Nadívaná křepelka s chřestovým ragú
Králík v dijonské omáčce s bílým a zeleným chřestem
Nugátové tiramisu
Selátko na rožni

Prague Food Festival
28. až 30.5.
Vstupné 400 Kč (zahrnuje i balíček 10 grandů, kterými se na festivalu platí)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář